У багажнику кожного автомобіля обов’язково має бути Домкрат. Якщо ви є автомобілістом-початківцем, і лише нещодавно придбали собі автівку, вам слід знати, як правильно обрати цей пристрій. Він може знадобитись у будь-які позаштатній ситуації: зокрема, коли треба замінити колеса або будь-яку іншу деталь, попередньо піднявши транспортний засіб. Цей спеціальний механізм якраз і призначений для підйому важких предметів. Його використовують як в побуті, так і в промисловості (зокрема, в будівництві, металургії тощо).

Різновиди домкратів

Існує декілька основних різновидів цього механізму, і у кожного з них є свої особливості. Найчастіше виробники пропонують:

●    ручні домкрати — їх функціонування засноване на застосуванні  фізичної сили людини. Це найпростіший варіант механізму, який широко використовують для підйому мотоциклів та автомобілів. У таких домкратів різна вантажопідйомність. До основних переваг механізмів можна віднести просту та надійну конструкцію, невисоку ціну, компактність та невелику вагу. Серед недоліків — недостатній рівень стійкості через малу площу опори;

●   гідравлічні механізми — використовуються для підйому важких предметів. Від ручних вони відрізняються більшою потужністю. До їх основних переваг відносять компактність, плавність підйому та опускання, велику площу опори та максимально точну фіксацію на потрібній висоті. Загалом це універсальний механізм, та серед його недоліків можна відокремити необхідність регулярного обслуговування під час активної експлуатації;

●     пневматичні механізми — для їх роботи використовується стиснене повітря, завдяки якому проводиться підйом важких предметів. Для цього виду домкратів характерна велика площа опори та стійкість, низька висота підхвату, мінімізація залучення людських зусиль та можливість використання в екстремальних умовах. Втім такі механізми мають свої слабкі сторони: невисокий рівень мобільності через масивність, вища ціна, обмежений термін служби.

Як обрати найкращий домкрат?

Одним з найважливіших критеріїв вибору є вантажопідйомність. Цей термін означає максимальну вагу, яку здатен підняти пристрій. Наприклад, гідравлічний домкрат Lex має вантажопідйомність до 2,5 тонн, що означає, що вагу понад цей показник він вже не витримає. Саме тому, обираючи механізм, варто одразу оцінити, яка максимальна маса вантажу буде актуальною.

Не менш важливим є і тип підйому. Ця характеристика дуже важлива, зважаючи на умови використання домкрата. Наприклад, якщо планується робота з автівкою, що має занижене дно, необхідно використовувати спеціальний домкрат з низьким профілем.

Ще одна важлива характеристика — висота підйому. Виробники пропонують різноманітні варіанти. Наприклад, VERKE 1т має висоту підйому 9,5-34 см, а гідравлічний домкрат FERRUM FRFJ25S — 80-360 мм. Окрім цієї характеристики, велике значення має висота підхвату: цей показник означає, з якої висоти домкрат починає підйом. Якщо ви є власником автівки з низьким кліренсом (тобто відстань від землі до нижнього порогу транспортного засобу є мінімальною), механізм може просто не поміститися під нею.

Важливе значення має матеріал, використаний для виготовлення механізму. Саме від цього залежить міцність і тривалість домкрата в експлуатації. Обираючи варіант, обов’язково слід поцікавитись у продавця про наявність у моделі всіх відповідних сертифікатів якості. Це є запорукою купівлі надійного пристрою, який можна буде експлуатувати упродовж великої кількості років.

 

Обираючи домкрат для власних потреб, варто в першу чергу дізнатись вагу своєї автівки (цю інформацію можна знайти в технічному паспорті). Треба звернути увагу на пристрій, розрахований на вагу більшу, ніж ваш транспортний засіб (це необхідно для того, щоб мінімізувати ризик перевантаження та поломки). Дуже важливо виміряти відстань від землі до нижнього порогу, а також розрахувати висоту підйому. Купуючи модель, обов’язково варто зважати на якість виробу, а також товщину металу та ширину підошви: чим вищі ці показники, тим стійкішим буде домкрат.