Покоління змінюються, технології стають складнішими, а думка, що справжній чоловік зобов’язаний робити все самотужки, досі панує. Це стосується багатьох аспектів життя, в тому числі й автомобільного ремонту. Багато автовласників вважає, що більшість проблем можна розв’язати самостійно, у власному гаражі. Водночас є ті, хто вважають: навіть дрібний авторемонт мають робити професіонали. Хто ж правий? Розглянемо плюси та мінуси кожного варіанту.

Ремонт у власному гаражі: переваги та недоліки

Відремонтувати авто самостійно та не витрачати кошти на СТО? Звучить привабливо. Велика кількість людей аргументує це не лише економією, але й ставленням. Очевидно, що власник авто не буде халтурити, а зробить все на совість. Проте варто пам’ятати, що автомобіль — складний пристрій з великою кількістю вузлів та деталей, і далеко не кожен автовласник знає, які функції вони виконують.

Плюси ремонту авто своїми руками:

  • економія по послугах автослюсаря, механіка, автоелектрика, маляра тощо;
  • не треба чекати на результат: ви самі плануєте час своєї роботи;
  • можливість краще вивчити особливості свого авто, що може сильно виручити в дорожніх умовах;
  • отримання задоволення від самостійно виконаної роботи (це не очевидна., проте перевага).

Однак намагання відновити роботу чи зовнішній вигляд автомобіля мають і інший бік. Є кілька основних мінусів:

  1. Нестача досвіду та навичок. Вміння тримати ключі та викрутку знадобиться, але цього мало. Як мінімум у власника авто мають бути базові знання про будову транспортного засобу. Але насправді й цього недостатньо, адже сучасна техніка занадто складна, а у кожної моделі — свої нюанси.
  2. Значні витрати часу та сил. Навряд чи у вас є повністю укомплектована майстерня, а ви вчили на спеціальних курсах детальні алгоритми ремонтних робіт. Тому там, де майстер витрачає на роботу 20 хвилин, ви можете витратити кілька годин.
  3. Повна відповідальність за наслідки. Жодної гарантії, жодної впевненості у результаті. А якщо ремонт некваліфікований, це ще й може закінчитись зупинкою серед дороги чи навіть ДТП.

Якщо ви все ж таки вирішили ремонтувати авто власноруч, зберіть базовий набір інструментів. У вас обов’язково має бути набір головок до гайковерта FERRUM 1/2" 10-38 MM, безпосередньо сам гайковерт, набір викруток, молоток, плоскогубці та кусачки.

СТО: звертатись чи ні?

Знайти автосервіс з чесними цінами, якому можна довіряти — мрія більшості автомобілістів. На жаль, її не завжди реально здійснити. Більшість СТО має хоча б один з недоліків: або завищені ціни, або нав’язування зайвих послуг чи відсутність гарантії на проведені роботи. І це мова про офіційні організації! Проте професійний ремонт має свої переваги:

  • якісний результат — на СТО зазвичай працюють досвідчені майстри, а на найкращих автосервісах цих майстрів ще й регулярно навчають. Тому вони знають нюанси та виконують навіть складні ремонти;
  • мінімальний термін очікування (у порівнянні з самостійним ремонтом). Якщо на СТО немає черги, то робота буде виконана відносно швидко;
  • наявність необхідного обладнання та інвентаря. Часто це спеціалізовані комплекси на базі цифрового управління з високоточним результатом.

Проте варто оглянути й мінуси ремонту авто на СТО:

  1. Це дорого. Чим вищий клас автосервісу, тим дорожчі послуги. Це той випадок, коли за якість доводиться платити.
  2. Є ризик отримати негативний результат. У пошуках ідеальної СТО доводиться натрапляти на десятки «кустарних» сервісів, де обманюють чи виконують роботу недбало.
  3. Нав’язування зайвого. Це полюбляють робити майже всі майстри. Ситуація ускладнюється, якщо автовласник не має глибоких знань в області конструкції транспортних засобів.
  4. Шукати ідеальний автосервіс доводиться довго. А у найкращих, як правило, досить довгі черги з клієнтів. Тож доведеться змиритися з кількаденним чи навіть кількатижневим очікуванням.

Що можна зробити самостійно?

Насправді є перелік операцій, які можна провести навіть у власному гаражі без особливих ризиків та витрат на СТО. Але є умова: базові знання та навички при цьому обов’язкові. Отже, самостійно можна замінити:

  • гальмівні колодки — це займе час, проте нічого складного у процесі немає;
  • повітряні фільтри — це навіть варто навчитися робити самотужки, адже операція елементарна, а з інструментів потрібен лише ключ;
  • оливу для двигуна — теж проста операція, яку варто проводити регулярно, і можна навчитися робити це без СТО;
  • свічки, акумулятор, лампочки — дуже проста робота, з якою впорається навіть дилетант.

Самостійно можна провести й нескладний кузовний ремонт: видалити невеликі подряпини на деталях кузова за допомогою поліроля.

А от що не треба робити самостійно, навіть маючи досвід та навички — так це ремонтувати електрику, усувати несправності паливопроводу, розбиратися у проблемах з електронікою. Не вийде самому й підібрати колір для часткового фарбування кузова. В цих випадках без СТО не обійтися.