Процес фрезерування дозволяє створювати деталі та вироби з будь-якими складними формами шляхом використання спеціального верстата та фрез з гострими ріжучими краями. Існують різні види інструмента,що підходять для конкретних операцій. Завдяки нашому матеріалу ви дізнаєтесь більше про фрези, які відрізняються призначенням, розмірами, формою та конструкцією.

На що варто звернути увагу при виборі фрези?

Обираючи фрезу, в першу чергу варто визначитись зі способом її кріплення. Зверніть увагу на те, в яких одиницях вимірюється діаметр хвостовика: дюймах чи міліметрах При цьому слід пересвідчитись які цанги йдуть у комплекті з фрезером. Якщо вони вимірюються в міліметрах, то найбільш поширеними видами є на 6, 8 та 12 мм. Якщо ж розмір вказаний у дюймах, то зазвичай варіанти лише два: чверть та половина дюйма.

Важливо: міліметровий хвостовик не можна поєднувати з дюймовою цангою та навпаки, адже вал фрезерної машини має швидкість 25 тисяч обертів на хвилину. Саме тому навіть найменші невідповідності як мінімум спричиняють псування інструменту.

Особливості фрез для деревообробки

Залежно від призначення, розрізняють різні типи фрез:

  • збірні — в їх основі є сталева болванка, яка містить приварені ріжучі кромки. Це найпростіша та універсальна модель;
  • зі змінними ріжучими кромками — її основною перевагою є можливість довготривалої експлуатації. Така фреза місить двосторонні ножі, завдяки чому можна легко перевернути лезо, якщо воно затупилось;
  • монолітні — ріжучі кромки виточені безпосередньо в основі фрези. Така конструкція забезпечує максимальну практичність, адже ріжуча частина просто не може відламатися. Втім після декількох заточок така деталь підлягає заміні.

Загалом фрези можуть розрізнятися різним типом розташування лез: спіральні, похилі та прямі. Наприклад, похилі фрези можуть зрізати шматочки деревини з заготовки, завдяки чому вони сприяють зниженню ризику виникнення сколів. Прямі фрези підходять для чорнової обробки дерева.

Залежно від матеріалу, з яким може працювати фреза, розрізняють такі типи інструментів:

  • швидкорізальні (HM) — підходять для обробки алюмінієвих деталей або заготовок з м’яких порід дерева;
  • твердосплавні (HSS) — такі інструменти ідеально підходять для роботи з твердими матеріалами.

Зручно купувати спеціальні комплекти з різними інструментами. Наприклад, набір фрез Euro Craft 15шт призначений для точної деревообробки. Всі різаки виготовлені із якісного матеріалу та підходять для виконання робіт різної складності.

Найпопулярніші види фрез

Одним з найвідоміших видів є фрези пазові. Вони найчастіше використовуються для створення пазів або жолобків в оброблюваних матеріалах. Зазвичай вони мають спеціальні ріжучі кромки, які полегшують роботу. Подібні фрези можуть мати різну конфігурацію зубів та форму кінцівки. Завдяки цьому вони підходять для виконання різних завдань. Якщо конструкція упору фрезерної машини дозволяє, то ширина паза може регулюватися, втім немає потреби у заміні фрези на більшу за діаметром.

Існують і фрези кромкові, які можна використовувати для створення фасок на кромці оброблюваного матеріалу. Вони мають різноманітні форми та розміри та підходять для округлення граней, створення фасок, а також для видалення різних нерівностей.

Комбіновані фрези — універсальний інструмент, який об’єднує функції кількох типів фрез та дозволяє виконувати різні завдання з обробки матеріалів. Вони сприяють оптимізації процесу та забезпечують широкий спектр можливостей для виготовлення деталей.

Фрези фігірейні призначені для здійснення декоративної обробки кромок деталей. Зазвичай вони дають можливість працювати як з прямокутними, так і фігурними заготовками.

Існують і фрези для гравірування, які дозволяють створювати зображення або текст на поверхні виробів з дерева. Вони можуть відрізнятися формою та розміром лез, завдяки чому можна створювати різні декоративні ефекти.

Обираючи фрези для роботи з деревом, слід орієнтуватися як безпосередньо на тип роботи, так і сорт дерева, з яким ви плануєте працювати. Раціональне визначення своїх потреб дозволяє досягти високої якості обробки матеріалів.